OCT 29

Zapis intercyzy - co i jak
Opublikowany przez: Paweł Kluska | Tagi: prawo, usługi prawnicze, notariusz | Data: 2017-05-01

Podział majątku to podczas rozwodu bardzo kłopotliwa sprawa.

Jeśli małżeństwo wniosło coś do związku od każdej ze stron, a potem w trakcie trwania małżeństwa zwielokrotniło swój majątek, wówczas bardzo ciężko jest dojść tego, kto zaciągał kredyty i kto ma je spłacać, kto ma dalej prowadzić firmę, a kto dostanie dom i samochód. Wiele małżeństw decyduje się na wspólnotę majątkową będąc pełnymi wiary co do tego, że akurat im się uda przetrwać i nie kłócić się o pieniądze - rzeczywistość jednak często bywa rozczarowująca. Wyjściem z tej sytuacji, a raczej zabezpieczeniem się przed bolesnym podziałem majątku może być intercyza.

Kancelaria notarialna w Koszalinie podejmie się sporządzenia takiego aktu prawnego. Jeśli jeszcze nie jesteśmy małżeństwem, możemy w każdej chwili podpisać stosowne oświadczenie, na mocy którego wszystko, co nabędziemy w trakcie trwania małżeństwa będzie własnością tego, kto to nabył. Dokument ten nabiera mocy prawnej dopiero w dniu ślubu, zatem nie będzie żadnych prawnych problemów, gdybyśmy podpisali intercyzę, a do ślubu by nie doszło. Dobry notariusz uświadomi nas jednak, z czym wiąże się intercyza - nie tylko z tym, że nie jesteśmy odpowiedzialni za długi współmałżonka, ale również z tym, że nie możemy wspólnie zaciągnąć kredytu, co za tym idzie - nasze szanse na otrzymanie kredytu maleją dokładnie o połowę. Rozdzielność majątkowa jest dość trudną decyzją, ale czasami konieczną po to, by w sytuacji, gdy jednemu z małżonków powinie się noga, drugie nie musiało własną pensją odpowiadać za jego długi.

Jest to szczególnie cenne rozwiązanie, gdy oboje małżonkowie prowadzą swoje firmy, a także gdy mają własne zobowiązania wobec banków. Gdyby któryś z małżonków stracił płynność finansową, wówczas małżeństwo może dalej funkcjonować dzięki pieniądzom tej drugiej strony, które nie podlegają egzekucji komorniczej. Intercyza jest sprawą indywidualną każdej pary, ale lepiej ją podpisać przed ślubem, gdyż później koszty wypisania dokumentu wzrastają i cała procedura jest dłuższa i trudniejsza.

Fotografie:

prawo

usługi prawnicze

notariusz

Kancelaria Notarialna Wojciech Laskowski

ul. Piłsudskiego 2/1
75-509 Koszalin

http://www.notariusz-koszalin.pl

Twój komentarz